Ravila mõisa meierei II korrus (2022)

 

2021a alguses oli au taastada Ravila mõisa meierei esimese korruse müüre. Selle kohta saad lugeda siit. See aasta ronisin korruse kõrgemale ning taastasime ka teise korruse müürid. Inspiratsiooniks vanad pildid ja palju kogemusi. Kui algselt oli plaan alustada töödega suvel siis elu teeb korrektuure ning tööd jäid sügisesse. 

Loe edasi...

Maakeldri fassaad (2021)

 

Aasta lõpupoole, kui suuremad tööd said valmis, võtsin ette ühe maakeldri fassaadi rajamise Viljanid maakonnas, Halliste kandis. 

Talu peremehel oli soov taas rajada maakelder samale kohale, kus see algselt oli olnud. Vanast keldrist ei olnud säilinud midagi peale mälestuste ja asukoha. Kui töödega alustasin oli keldri karp juba valmis ning minu ülesandeks oli sellele rajada põllukividest fassaad ning jupike treppi.

Loe edasi...

Tellistest laotud põrand Viljandis (2021)

 

Vahel satub maakivide ladumise vahele ka teistlaadi töid. Seekord sain laduda ühele vana hoone keldrile tellistest põranda. Esimene pilt mis avanes oli üsna kole, nagu ka allpool olevalt pildilt näha. 

Kuna algselt oli kelder väga madal ja sirge seljaga seal käia ei õnnestunud, langetasin keldri põrandat esmalt ca 20...30cm.

Loe edasi...

Maakividest lehtla (2020)

 

2020a jääb ilmselt kõigile meelde tänu COVID viirusele, eraldatusele ja kodukontoris töötamisele. Ehitajatele tähendas see hapukurgi-hooaega. Segumasinat ju köögi lauale ei tõsta. Aga eks igas halvas on ka midagi head. Sain ette võtta juba pikalt plaanitud lehtla ehitamise oma koduse aia nurka. Kõikidel vabadel hetkedel olin iseendale tellijaks. Maakivi tööd on suhteliselt individualistlik ala ning see ei vaja suurt brigaadi, enamasti ma töötangi üksinda. Sestap sain siiski turvaliselt tööde teha ka sellel segasel perioodil ja lehtla valmimine võttis pea terve aasta. Kaevetöödega alustasin märtsis ja avamis pidu toimus septembri lõpus. 

Et ametile truuks jääda, tegin selle ikka maakividest ja vanadest tellistest.

Loe edasi...

Maakividest aida väravate laiendamine (2014)

 

Antud projekti käigus tuli laiendada olemasoleva maakividest aida väravaid. Allolevatel piltidel on näha väravad enne töödega alustamist ning peale tööde lõpetamist. Tööde käigus tuli osaliselt eemaldada vana maakivimüüri värava külgedelt, eemaldada ja taastada tellistest müüritis ning laduda uued ja pisut laugemad värava kaared.

Loe edasi...

Pähksaare (2014)

 

Pähksaare objekti puhul oli tegemist uusehitusega, mille juures sai kasutatud ohtralt maakive. Enne töödega alustamist oli seal ainult igav liiv ja tühi väli aga siis hakkas midagi vaikselt kerkima.

Loe edasi...

Vana taluhoone vundamendi taastamine (2022)

 

Selle aasta kevadel kutsuti mind taastama ühe vana taluhoone vundamenti Põltsamaa kandis. See oli hea pisike töö suuremate projektide vahele nokitsemiseks. 

Kui pildidlt võib tunduda, et vundament on tellitud IKEA'st siis päris nii see pole. See oli lihrsalt nii halvas seisukorras, et mõtekam oli see viimse jupini lahti võtta ja uuesti kokku panna.

Loe edasi...

Talu abihoone vundament (2022)

 

Möödunud aasta kutsuti mind vaatama ühe talu abihoone maakividest laotud vundamenti ning uuriti võimalusi selle renoveerimiseks. Nagu all oleval pildil näha oli vundamendi seisukord kehvapoolne aga mitte lootusetu. On olnud kordades hullemaid.

2022a Augusti alguses võtsin töö ette ning kivid hakkasid veerema. Alustuseks võtsin vundamendi müürid osaliselt lahti, kuna kivid olid lahti ja pisut ära vajunud. Müüri taastamiseks kasutasin olemasolevaid kive, mis lebasid sealsamas kõrval. Mõned kivid tuli siiski lähedusest juurde otsida. 

Loe edasi...

Ravila mõisa meierei taastamine (2021)

Ravila mõisa meierei maakivimüüride taastamine

 

2021a alguses pakuti võimalust osaleda Ravila mõisa meierei müüride taastamisel. Meierei hoone pärineb 19 sajadndi viimasest veerandist. Kusagil 1990a paiku oli hoones tulekahju ja peale seda on müürid olnud looduse meelevallas ning lagunemine sai hoo sisse. Objektiga tutvumisel oli pilt üsna trööstitu ja ega seal väga palju originaalist alles polnud. Jupike müüri, poolteist akent ja hunnik maakive.

Loe edasi...

Akna aluse taastamine Viljandis (2021)

 

2021a Märtsis võtsin ette ühe punastest tellistest laotud maja fassaadi aknaaluse korrastamise Viljandis, Vaksali tänavas. Selle akna asemel oli kunagi olnud uks, mis tõenäoliselt kusagil viiekümnendate paiku kinni laoti ning aknaks muudeti. Kuna vundamieni pealne tellisvöö kippus lagunema ning kinnimüüritud aknaalune ei sobitu stiili poolest teiste aknaalustega, paluti mul seda pisut kohendada.

Loe edasi...

Maakividest seina taastamine Rakveremaal (2020)

 

Suve teises pooles kutsuti mind taastama vana hoone maakividest laotud müüre. Hoone on tõenäoliselt ehitatud 19 saj lõpupoole. Originaalis koosnes ca 22'st paekivi postist, mille vahel oli suure tõenäosusega laudis. 20 saj alguses on hoone ühte serva, paekivist postide vahele laotud maakividest müürid. Võib oletada, et antud hoone oli kasutusel heinaküüni või tööriista kuurina. Päris täpset otstarvet ei oskagi aimata.

Tänaseks päevaks oli suurem osa seintest lagunenud ning osa paekivi poste ümber kukkunud või sootuks viltu vajunud. Minu tööks oli taastad maakivi müürid.

Loe edasi...

Laatre Meierei keldri võlv (2015)

 

2015a kevadel avanes võimalus restaureerida Laatre Meierei keldri võlv. Keldriruumi laius 4,5m ja pikkust ligikaudu 7m. Tööde alguses oli pilt üsna nukker, kuna võlvi seisukorda oli üsna trööstitu. Ainult väike osa võlvist oli säilinud ning enamus sellest paiknes põrandal, mitte laeall. 

Loe edasi...

Vundamendi taastamine Põltsamaal (2019)

 

2019a suvel sain üsna huvitava töö. Taastada üks vana abihoone vundament. Juba esimesest pilgust objektile oli aru saada, et see vundament vajab pisut kõpitsemist.

Loe edasi...

Laatre kõrtsi hobusetall (2019)

 

2019a kevadel kutsuti mind renoveerima Laatre kõrtsi hobusetalli. Hoone müürid olid üldjoontes hästi säilinud. Ühes nurgas olid ka kivid pisut ära vajunud aga see oli lihtne parandada. 

Algselt oli hoone kaetud n.n Mulgi krohivga (lubjakrohv, millesse on segatud graniidi tükid ning läbi krohvi paistavad osaliselt ka maakivid). See annab hoonele huvitava ja täpilise välimuse. Originaal krohvist väga palju säilinud ei olnud. Mõned üksikud laigud ning sellestki enamus ei oleks tohtinud seal enam püsida. Kuid mõned tükid õnnestus siiski säilitada.

Loe edasi...

Laatre Meierei (2018)

 

Tööde alguses (2015a Mai kuus) oli Laatre vana meierei hoone üsna õnnetus seisus. Usun, et pilt räägib enda eest. Aga mitte miski pole võimatu.

Loe edasi...