Taastatud ehitised

Abihoone maakividest vundamendi taastamine Porkuni kandis (2023/2024)

 

2022a viisin läbi Raikküla mõisas koolitust kuidas paekvividest aeda ehitada. Üks koolitusel osalejatest võttis mul seal nööbist kinni ja küsis, et ega ma ei tahaks teda aidata ühe vana abihoone vundamendi taastamisel. Pakkumine oli põnev ning samas leppisime kokku aja objekti ülevaatamiseks. Pilt mis esmalt avanes ei olnud visuaalselt väga hull aga kui silm tungis kivide vahele vuugitäidet otsima, läks eesootavate töötundide ennustuse loenduri seier tumepunasesse ja isegi pisut kõveraks. 

 

Koheselt oli selge, et lihtne töö see poole ja aega tuleb varuda omajagu. Kivid seisid üksteise otsas ainult tahtejõu najal ja mõni kivi harjumusest. Vuugitäide oli pea täielikult haihtunud. Lihtsa vuugi parandamise ja pealmiste kivide korrastamise ning kinnitamisega siin hakkama ei saa. Peale tugevat kukla kratsimist oli selge, et need müürid tuleb täielikult lahti võtta ning sisuliselt nullist alustada. 

 

2023 Juuni lõpus pistsin oma segumasina taskusse ja suundusin objektile. Kui esmase objekti ülevaatuse tegin olid müürid võssa ja rohtu kasvanud. Minu saabumise ajaks oli peremees töömaa ilusasti ette valmistanud ning võsast ja umbrohust puhastanud (nagu ka ülaloleval pildil näha).

Kui müürid said lahti võetud, tekkis tunne nagu oleks IKEA'st uus maakividest vundament tellitud. Ainuke mure oli joonisega. Seda ma kividevahelt ei leidnud ning ka numbrid olid kividelt kulunud. 

Eks siis tuli võtta abiks kogemus ja mälupildiraamat ning hakata seda sillutist uuesti müüriks vormistama. Võtsin aluseks vana vundamendi jäljed ning esimese rea kive, mis osaliselt vanale kohale alles jäid. Sobitasin kivi kivi haaval kohale ning sidusin kivid lahjemat tüüpi tsemendi seguga. Kivid tuleb laduda nii, et nad seisavad ise paigal. Segu seal vahel on abiks aga mitte n.ö põhitöö tegijaks kivi paigal hoidmisel. Täpselt kuu aega pusimist ja kivide veeretamist (koos abilisega) ning objekt hakkas ilmet võtma. Abiks oli ka see, et ei pidanud põllult kive lisaks otsimas käima. Kõik vajalikud kivid olid komplektis olemas (mida IKEA'st muud ootakski cool).

Välised vuugid täitsin lubja-tsemendi seguga. Sisemised vuugid plaanisin esialgu täita lubjaseguga. Kuna puhast lubjasegu ei ole hea jätta vihmakätte ning peremees sellel aastal ei plaaninud hoonet täielikult taastada ja katuse alla saada, leppisime kokku, et sisemine vuukimine jääb järgmisesse aastasse. 2024a Mai kuu lõpus käisingi vuuke täitmas. 

Taaskord, elu teeb omad korrektuurid ning määrab prioriteedid. Ka sellel aastal ei saa need müürijupid seinu selga ja katust peakohale, sestap vuukisin ka sisemised küljes lubja-tsemendi seguga.