Taastatud ehitised

Talu abihoone taastamine Lukel (2022)

 

Ühel ilusal päeval potsatas minu postkasti küsimus, kas oleks võimalik olla abiks maakividest abihoone taastamisel? Vastust aimate juba ette ning võtsin tee Tartumaale Lukele. Pilt mis avanes oli ... üsna tavaline ehk tehtav. Pistut läks aega kividevahel jalutamiseks ning kukla kratsimiseks ja kui tellijaga käed lõime, sai töödega alustada.

Töödega tegin algust maikuus kui taevas oli juba sinine ja puud rohelised. Kuna osa müürist oli üsna viltu vajunud, tuli enne taastamist hoopis lammutada ja ning väsinud kohad lahti

võtta. See on nagu "tuhandene pusle", aga maakividest.

Pilti kokku pannes selgus, et sellest puslest on mõned tükid puudu aga õnneks ei tulnud kive kaugelt otsida ja ca 100m raadiusest leidsin kõik puuduvad tükid. Tööd oli palju aga pooleteise kuuga valmis ta saigi.

Et elu väga lihtne poleks, kasvas ühest müürijupist välja kadakas (ülal pildidl paremal tagumises nurgas) mille tellija soovis alles jätta. Klient on kiningas ja nii tuli seda müürijuppi hoolikalt kavandada ja kive ettevaatlikult liigutada, et puu juurtele mitte haiget teha. Samuti tuli arvestada kasvuruumiga, et aastatepärast müür puule puusadest kitsaks ei jääks.

Kuidas ukseava originaalis välja nägi, sellekohta vihjed puudusid. Kliendi soovide kohaselt panime paika ava kõrguse (et ei oleks liiga madal ega liiga kõrge vaid oleks paras) ning leppisime kokku ka sujuvalt langevad müürijupid ukse kõrval. Ukseava võlvi kujundamisel võtsin malli olemasoleva kõrvalhoone ukse võlvist, et sobituks suurde pilti. Lõpptulemus sai hea.

 

Taastatud müüri otstarve saab ilmselt olema pigem dekoratiivne, sellest ka täiendav ava küljel, mida originaalis ei olnud. Uut aita sinna ei tule aga mõnus vabaaja veetmise nurgake koos grilliga küll (teeb kadedaks). 

 

 

/ kadakas oma uues mugavas pesas /