Taastatud ehitised

Vana taluhoone vundamendi taastamine (2022)

 

Selle aasta kevadel kutsuti mind taastama ühe vana taluhoone vundamenti Põltsamaa kandis. See oli hea pisike töö suuremate projektide vahele nokitsemiseks. 

Kui pildidlt võib tunduda, et vundament on tellitud IKEA'st siis päris nii see pole. See oli lihrsalt nii halvas seisukorras, et mõtekam oli see viimse jupini lahti võtta ja uuesti kokku panna.

 

Vundamendi vanust kahjuks ei õnnestunud tuvastada aga kogemuse põhjal hindaks ehituse ajaks ~1920a kanti (±10a). Vundamendi aluspinnas oli sellel objektil puhas savi ning sestap ei olnud seal ka algselt sügavat vundamenti kaevatud. Samamoodi sai see ka taastatud. Võimalikult originaali lähedaselt. 

Kui pildilt tundub, et tegu on pisikese "liivakastiga" siis tegemist on ca 6 x 6m suuruse hoone vundamendiga. Samuti võib jääda mulje, et sellise vundamendi ladumine on lihtne ja sobilik praktikandile siis nii see ei ole. Väga madalat vundamenti on väga tülikas laduda kuna pole ruumi kividega manööverdada ja neid sobitada, et ühtlane kõrgus saada. Üks kivi paika ja ongi kõrgus käes. Paned kivi vale nurga all ja kohe on mõõdust väljas. Saba lahti nokk kinni. 

Kivide sidumiseks kasutasin tavapärast lubjasegu aga seekord sai lisatud pisut rohkem tsementi. Selleks, et vuukides säiluks liivakarva toon kasutasin valget tsementi. 

Mõned nädalad nokitsemist ja valmis ta saigi.