Taastatud ehitised

Laatre kõrtsi hobusetall (2019)

 

2019a kevadel kutsuti mind renoveerima Laatre kõrtsi hobusetalli. Hoone müürid olid üldjoontes hästi säilinud. Ühes nurgas olid ka kivid pisut ära vajunud aga see oli lihtne parandada. 

Algselt oli hoone kaetud n.n Mulgi krohivga (lubjakrohv, millesse on segatud graniidi tükid ning läbi krohvi paistavad osaliselt ka maakivid). See annab hoonele huvitava ja täpilise välimuse. Originaal krohvist väga palju säilinud ei olnud. Mõned üksikud laigud ning sellestki enamus ei oleks tohtinud seal enam püsida. Kuid mõned tükid õnnestus siiski säilitada.

Parajaks nuhtluseks oli tükike müüri, mida kunagi oli parandatu betooniga. See e olnud kõige õnnestunum ja esteetilisem lahendus. Betooni eemaldamiseks kulus omajagu aega ja "loitse" mis trükimusta ei kannata aga lõppetulemus sai hea. 

 

 

Laatre kõrtsi maakividest laotud hobusetall enne renoveerimist - 06.2017

 

Kuna vanad aknad olid lagunenud ja osaliselt puudusid, tuli kohendada ka aknaavade alla vajunud tellistest laotud silluseid. Selleks, et tulevikus võimaliku vajumist vältida, ladusin uued sillused kerge kaarega. Nii toetavad kivid teineteist ja ei vaju alla.

Krohviks kasutasin 99% puhast lubjakrohvi millele peale seinale kandmist vajutasin lisaks musta graniit kildu (2...5cm fraktsiooniga). Täpp täpi haaval ja iga kivi eraldi. See on väga ajamahukas töö aga lõpptulem on ilus.

Kahjuks ei õnnestunud kohalikelt tootjatelt sobivat musta graniiti hankida (värvilisega ei olnud probleemi) ja sestap tuli seekord sammud seada ehituspoodi ning soetada sealt Itaali toodangut, mis on samuti väga hea kvaliteediga. Võimalusel siiski püüan eelistada kohaliku toorainet.

 

Tumedad laigud pildil on kohad, kus õnnestus säilitada tükikest ajalugu, autentset mulgi krohvi.

 

Originaalis ei olnud hobusetallil krohvis kasutatud ornamente ja kaunistusi. Inspireerituna ühest Mustla kandis olevast sarnasest hoonest, ladusin krohvi sisse ka mõned ornamendid ja kaunistused.

Uste servad võõpasin peale krohvimist lubjapiimaga valgeks. Umbes kaks kuud nokitsemist ja valmis ta saigi. 

 

Mulgi krohviga kaetud kivihoone peale renoveerimist - 07.2019